| scale | starfighter |
|---|---|
| group | fighter |
| link | D6holocron // wookie // originals |
| manufacturer | Baktoid Armor Workshop |
| era | Galactic Republic |
| type | vulture-class droid fighter |
| length | 7,0 m |
| width | 4,9 m |
| height | 1,2 m |
| volume | 5,15 m3 |
| mass | 1,03 t |
| cost | coming soon... |
| crew | - |
| passenger | - |
| cargo hold | 0 m3 |
| hyperdrive | - |
| hyperbackup | - |
| space | 10 |
| move | 1100 |
| maneuver | 3D |
| hull | 3D |
| shield | - |
| sensor | basic-class passive: 20 / 0D scan: 40 / 1D search: 60 / 2D focus: 3 / 3D |
| weapon | 1 laser cannon scale: starfighter control: 1D damage: 4D arc: front 1 warhead launcher scale: starfighter control: 1D arc: front |
| note | droid-brain: +4D skills |