| scale | starfighter |
|---|---|
| group | fighter |
| link | D6holocron // wookie // originals |
| manufacturer | Sienar Fleet Systems |
| era | Rebellion |
| type | TIE/sa bomber |
| length | 7,9 m |
| width | 8,6 m |
| height | 5,3 m |
| volume | 74,5 m3 |
| mass | 14,9 t |
| cost | coming soon... |
| crew | pilot: 1 gunner: 1 |
| passenger | - |
| cargo hold | 0 m3 |
| hyperdrive | - |
| hyperbackup | - |
| space | 6 |
| move | 850 |
| maneuver | 0D |
| hull | 4D |
| shield | - |
| sensor | basic-class passive: 20 / 0D scan: 40 / 1D search: 60 / 2D focus: 3 / 3D |
| weapon | 1 laser cannon scale: starfighter control: 2D damage: 4D arc: front 4 warhead launcher scale: starfighter control: 4D arc: front 1 bomb launcher scale: starfighter control: 3D |