| scale | starfighter |
|---|---|
| group | freighter |
| link | D6holocron // wookie // originals |
| manufacturer | Ghtroc Industries |
| era | Rise of the Empire |
| type | ghtroc 720 freighter |
| length | 35,1 m |
| width | 41,2 m |
| height | 6,6 m |
| volume | 3.064 m3 |
| mass | 393 t |
| cost | coming soon... |
| crew | pilot: 1 co-pilot: 1 gunner: 1 |
| passenger | in cargo hold: 10 |
| cargo hold | 1.100 m3 |
| hyperdrive | 2x |
| hyperbackup | 15x |
| space | 3 |
| move | 400 |
| maneuver | 1D |
| hull | 4D |
| shield | 1D |
| sensor | basic-class passive: 20 / 0D scan: 40 / 1D search: 60 / 2D focus: 3 / 3D |
| weapon | 1 laser cannon scale: starfighter control: 2D damage: 4D |