| scale | starfighter |
|---|---|
| group | freighter |
| link | wookie |
| manufacturer | Corellian Engineering Corporation |
| era | Rise of the Empire |
| type | KR-TB "doomtreader" |
| length | 50,0 m |
| width | 115,4 m |
| height | 28,0 m |
| volume | 23.103 m3 |
| mass | 2.961 t |
| cost | coming soon... |
| crew | pilot: 1 co-pilot: 1 gunner: 4 |
| passenger | guests: 1 troops: 6 |
| cargo hold | 8.300 m3 |
| hyperdrive | 2x |
| hyperbackup | 12x |
| space | 6 |
| move | 550 |
| maneuver | 2D |
| hull | 5D |
| shield | 2D |
| sensor | basic-class passive: 20 / 0D scan: 40 / 1D search: 60 / 2D focus: 3 / 3D |
| weapon | 4 laser cannon scale: starfighter control: 1D damage: 5D |