| scale | frigate |
|---|---|
| group | corvette |
| link | wookie |
| manufacturer | Kuat Systems Engineering |
| era | Rise of the Empire |
| type | raider-class corvette |
| length | 150 m |
| width | 60 m |
| height | 30 m |
| volume | 67.500 m3 |
| mass | 10.592 t |
| cost | coming soon... |
| crew | officer: 3 operational crew: 41 maintenance crew: 53 weapons crew: 50 tactical complement: 20 SUM TOTAL: 167 |
| passenger | guests: 2 troops: 20 |
| cargo hold | 1.300 m3 |
| hyperdrive | 2x |
| hyperbackup | 10x |
| space | 7 |
| move | 700 |
| maneuver | 2D |
| hull | 4D |
| shield | 2D |
| sensor | observer-class passive: 40 / 1D scan: 80 / 2D search: 120 / 3D focus: 5 / 4D |
| weapon | 6 laser cannon scale: starfighter control: 2D damage: 5D 2 ion cannon scale: starfighter control: 3D damage: 4D 8 turbolaser scale: frigate control: 3D damage: 5D 2 tractor beam scale: frigate control: 2D damage: 4D |