| scale | starfighter |
|---|---|
| group | freighter |
| link | wookie |
| manufacturer | Corellian Engineering Corporation |
| era | Rise of the Empire |
| type | YV-666 light freighter |
| length | 62,0 m |
| width | 43,9 m |
| height | 19,4 m |
| volume | 3.643 m3 |
| mass | 485 t |
| cost | coming soon... |
| crew | pilot: 1 co-pilot: 1 gunner: 1 |
| passenger | in cargo hold: 4 |
| cargo hold | 1.220 m3 |
| hyperdrive | 3x |
| hyperbackup | 18x |
| space | 4 |
| move | 400 |
| maneuver | 1D |
| hull | 3D |
| shield | - |
| sensor | blind-class passive: 10 / 0D scan: 20 / 1D search: 40 / 1D focus: 2 / 2D |
| weapon | 1 laser cannon scale: starfighter control: 1D damage: 4D |