| scale | capital |
|---|---|
| group | battleship |
| link | D6holocron // wookie // originals |
| manufacturer | Bothawui Shipyards |
| era | New Republic |
| type | assault cruiser |
| length | 850 m |
| width | 170 m |
| height | 190 m |
| volume | 3.047.505 m3 |
| mass | 364.645 t |
| cost | coming soon... |
| crew | commanding officer: 5 administration department: 96 deck department: 512 engineering department: 659 medical department: 55 operations department: 250 security department: 65 space wing department: 540 supply department: 225 weapons department: 510 SUM TOTAL: 2.917 |
| passenger | guests: 4 troops: 250 |
| cargo hold | 8.800 m3 |
| hyperdrive | 1x |
| hyperbackup | 8x |
| space | 6 |
| move | - |
| maneuver | 2D |
| hull | 7D |
| shield | 3D |
| sensor | all-seeing-class passive: 50 / 2D scan: 100 / 3D search: 150 / 4D focus: 6 / 5D |
| weapon | 20 warhead launcher scale: starfighter control: 2D 24 turbolaser scale: frigate control: 3D damage: 7D 20 turbolaser scale: capital control: 3D damage: 7D 10 ion cannon scale: capital control: 2D damage: 4D 4 tractor beam scale: capital control: 1D damage: 6D |
| carried ships | fighter: 40 bomber: 10 dropship: 3 shuttle: 2 |