| scale | frigate |
|---|---|
| group | corvette |
| link | D6holocron // wookie // originals |
| manufacturer | unknown |
| era | Galactic Republic |
| type | sabaoth destroyer |
| length | 275 m |
| width | 116 m |
| height | 51 m |
| volume | 409.979 m3 |
| mass | 65.053 t |
| cost | coming soon... |
| crew | officer: 3 operational crew: 177 maintenance crew: 164 weapons crew: 76 SUM TOTAL: 420 |
| passenger | guests: 4 troops: 130 |
| cargo hold | 3.400 m3 |
| hyperdrive | 2x |
| hyperbackup | 8x |
| space | 4 |
| move | 450 |
| maneuver | 1D |
| hull | 4D |
| shield | 3D |
| sensor | scout-class passive: 30 / 1D scan: 60 / 2D search: 90 / 3D focus: 4 / 4D |
| weapon | 4 laser cannon scale: starfighter control: 1D damage: 5D 2 warhead launcher scale: starfighter control: 2D 14 turbolaser scale: frigate control: 1D damage: 5D 2 tractor beam scale: frigate control: 1D damage: 5D |
| carried ships | escort fighter: 4 shuttle: 2 |