| scale | frigate |
|---|---|
| group | cruiser |
| link | D6holocron // wookie // originals |
| manufacturer | SoroSuub Corporation |
| era | Rebellion |
| type | Quasar fire-class bulk cruiser |
| length | 340 m |
| width | 261 m |
| height | 48 m |
| volume | 1.729.365 m3 |
| mass | 138.221 t |
| cost | coming soon... |
| crew | officer: 4 operational crew: 690 maintenance crew: 648 space wing crew: 580 weapons crew: 7 SUM TOTAL: 1.929 |
| passenger | guests: 20 troops: 200 |
| cargo hold | 1.600 m3 |
| hyperdrive | 1x |
| hyperbackup | 12x |
| space | 5 |
| move | 500 |
| maneuver | 1D |
| hull | 4D |
| shield | 1D |
| sensor | scout-class passive: 30 / 1D scan: 60 / 2D search: 90 / 3D focus: 4 / 4D |
| weapon | 4 laser cannon scale: starfighter control: 2D damage: 4D |
| carried ships | TIE fighter: 50 shuttle: 8 |