| scale | frigate |
|---|---|
| group | cruiser |
| link | D6holocron // wookie // originals |
| manufacturer | Damorian Manufacturing Corporation |
| era | Rise of the Empire |
| type | carrack-class light cruiser |
| length | 350 m |
| width | 65 m |
| height | 75 m |
| volume | 189.394 m3 |
| mass | 29.839 t |
| cost | coming soon... |
| crew | officer: 4 operational crew: 332 maintenance crew: 351 weapons crew: 92 SUM TOTAL: 779 |
| passenger | guests: 14 troops: 56 |
| cargo hold | 2.900 m3 |
| hyperdrive | 1x |
| hyperbackup | 12x |
| space | 7 |
| move | 700 |
| maneuver | 2D |
| hull | 5D |
| shield | 3D |
| sensor | scout-class passive: 30 / 1D scan: 60 / 2D search: 90 / 3D focus: 4 / 4D |
| weapon | 20 laser cannon scale: starfighter control: 2D damage: 5D 10 turbolaser scale: frigate control: 1D damage: 6D 5 tractor beam scale: frigate control: 2D damage: 4D |
| carried ships | TIE fighter: 4 |
| note | fighters can be mounted to outside rack |