| scale | starfighter |
|---|---|
| group | fighter |
| link | D6holocron // wookie // originals |
| manufacturer | Theed Palace Space Vessel Engineering Corps |
| era | Galactic Republic |
| type | Naboo N-1 fighter |
| length | 11,0 m |
| width | 5,6 m |
| height | 1,6 m |
| volume | 9,56 m3 |
| mass | 1,91 t |
| cost | coming soon... |
| crew | pilot: 1 astromech droid: 1 |
| passenger | - |
| cargo hold | 0 m3 |
| hyperdrive | 1x |
| hyperbackup | - |
| space | 8 |
| move | 900 |
| maneuver | 2D |
| hull | 2D |
| shield | 1D |
| sensor | blind-class passive: 10 / 0D scan: 20 / 1D search: 40 / 1D focus: 2 / 2D |
| weapon | 1 laser cannon scale: starfighter control: 2D damage: 5D arc: front 1 warhead launcher scale: starfighter control: 2D arc: front |