| scale | capital |
|---|---|
| group | star destroyer |
| link | D6holocron // wookie // originals |
| manufacturer | Kuat Systems Engineering |
| era | Rebellion |
| type | imperial II-class star destroyer |
| length | 1.600 m |
| width | 1.050 m |
| height | 470 m |
| volume | 113.702.397 m3 |
| mass | 13.641.408 t |
| cost | coming soon... |
| crew | commanding officer: 28 administration department: 1.367 deck department: 13.000 engineering department: 8.030 medical department: 2.277 operations department: 1.397 security department: 3.042 space wing department: 2.190 supply department: 4.912 weapons department: 690 SUM TOTAL: 36.933 |
| passenger | special guests: 8 guests: 140 troops: 9.700 prisoner: 310 |
| cargo hold | 24.000 m3 |
| hyperdrive | 1x |
| hyperbackup | 8x |
| space | 6 |
| move | - |
| maneuver | 1D |
| hull | 7D |
| shield | 3D |
| sensor | all-seeing-class passive: 50 / 2D scan: 100 / 3D search: 150 / 4D focus: 6 / 5D |
| weapon | 20 turbolaser scale: frigate control: 2D damage: 6D 30 turbolaser scale: capital control: 1D damage: 7D 50 turbolaser scale: capital control: 0D damage: 10D 10 tractor beam scale: capital control: 4D damage: 6D |
| carried ships | fighter: 48 interceptor: 12 bomber: 12 patrol ship: 6 dropship: 15 shuttle: 8 various surface vehicles |