| scale | starfighter |
|---|---|
| group | fighter |
| link | D6holocron // wookie // originals |
| manufacturer | Kuat Systems Engineering |
| era | Galactic Republic |
| type | Cloakshape fighter |
| length | 15,0 m |
| width | 12,6 m |
| height | 3,0 m |
| volume | 93,6 m3 |
| mass | 18,7 t |
| cost | coming soon... |
| crew | pilot: 1 |
| passenger | - |
| cargo hold | 0 m3 |
| hyperdrive | - |
| hyperbackup | - |
| space | 6 |
| move | 600 |
| maneuver | 1D |
| hull | 5D |
| shield | - |
| sensor | basic-class passive: 20 / 0D scan: 40 / 1D search: 60 / 2D focus: 3 / 3D |
| weapon | 1 laser cannon scale: starfighter control: 2D damage: 5D arc: front 2 warhead launcher scale: starfighter control: 2D arc: front |