| scale | starfighter |
|---|---|
| group | planetary |
| link | wookie |
| manufacturer | Kuat Systems Engineering |
| era | Rise of the Empire |
| type | AT-DP |
| length | 7,6 m |
| width | 6,3 m |
| height | 11,6 m |
| volume | 30,5 m3 |
| mass | 6,11 t |
| cost | coming soon... |
| crew | pilot: 1 co-pilot:1 |
| passenger | on foot: 1 |
| cargo hold | 0 m3 |
| hyperdrive | - |
| hyperbackup | - |
| space | - |
| move | 90 |
| maneuver | 1D |
| hull | 3D |
| shield | - |
| sensor | black-hole-class passive: 0 / 0D scan: 0 / 0D search: 0 / 0D focus: 0 / 0D |
| weapon | 1 blaster cannon scale: vehicle control: 2D damage: 5D arc: front |